Tudjátok, vannak azok a nagyon idilli piacokról szóló főzős műsorok. Amikor az olasz családanya lemegy egy toszkán hangulatú piacra és válogat a gyönyörű zöldségek-gyümölcsök között.
Ha valaki ezeken szocializálódik és látta még az Élet ízei című filmet, akkor esélytelen, hogy ne szerelmesedjen bele a piacokba.
Legalábbis én simán kiírhatnám, hogy családi állapot: piac. Nem is olyan régi ez a szerelem, de nagyon intenzív és sokszor látjuk egymást. Ha nem utazunk el, akkor tuti, hogy hétvégén minimum egy, de van, hogy szombat-vasárnap is ellátogatunk egy piacra.
Konkrétan én úgy foglaltam egy olasz kis faluba szállást idén nyáron, hogy ott tuti lesz piac és majd arra kimegyünk. Persze piac az nem igazán volt, és nem akkor és nem úgy… Úgyhogy ez még a bakancs listámon van, hogy egyszer eljussak egy igazi Toszkán piacra. Ja és az álom-álom, pedig odaköltözni.
Annak érdekében, hogy ez ne egy romantikus regény legyen jöjjenek azok a dolgok, amiket az utóbbi időben tapasztaltam piacozások során. Bizonyára még nem találkoztam minden szituációval, friss a szerelem így elfogult is vagyok, de szerintem már azért megért ez a cikk.
Mindenki lelki szemei előtt más jelenik meg, ha a piacozásra gondol. Nálam a fent említett és keresem kutatom is ezt magyarosba.
Nagyon örülnék, ha vidéki piacokkal kapcsolatban is tudnék nektek írni, de egyelőre még csak budapestiekről mesélhetek.
| VÁLASZD KI A HOZZÁD ILLŐ PIACOT
Számomra nagyon fontos egy piacnál a hangulat, a helyszín, mert ezek válogatják magukat a termelőket is. Ez kicsit olyan, mint a szórakozóhely választás, tudjuk egy adott helyre, milyen stílusú, személyiségek járnak, ha egyezünk velük mi is szeretünk oda járni, ha nem, akkor választunk mást.
Nekem a piacozás egy program, nem gondokkal tűzdelt szupermarketben kosártologatás. Szeretek újat látni, megismerni, megszagolni (kóstolni sosem szoktam, nem szeretem.) Így lényeges dolog számomra, hogy hol van, kik vesznek részt rajta és milyen egyéb programokat kínál vagy van a közelben.
| TUDD, HOGY MIT AKARSZ
Piacoknál nagyon jó új dolgokat megkóstolni, látni, kipróbálni, de szerintem ide is fontos, hogy érkezzünk legalább egy fejben megírt bevásárlólistával. Ha tudjuk általánosan, milyen élelmiszereket szeretnénk, akkor könnyen választunk piacot is.
Ugyanakkor érdemes engedni az újdonságoknak, kipróbálni egy két eddig nem ismert zöldséget-gyümölcsöt.
| ÁRAK – MI ÉRI MEG?
Az történik jelenleg, hogy divatba jönnek a piacok, ami szerintem nagyon jó. Mindig azt mondom, ha jó-nemes dolog lesz a divat, az a legjobb összetalálkozás. Viszont mint mindennek vannak negatív oldalai. Általánosságban az igazán menő piacok helyszínén nagyon magas a bérleti díj és az is jellemző, hogy jól fogy az áru. Így a termelő nem mindig tudja, hozni azt a minőséget vagy mennyiséget, ezért importot árul vagy nagyon magasak az árai, utóbbit ritkán teheti meg ha a versenytársak nem emelnek.
Szívesen kifizetek jó áruért több pénzt, de amikor 530 forint egy kígyóuborka, és sajnos ízben nem is jó, akkor az elszomorító. Viszont szerencsére több a pozitívum, és kerülöm is a nagy piacokat. Ha jön a téli időszak, azért nehezebb kihívás, hiszen akkor leredukálódik a piacok száma és leginkább a fedett nagy piacok lesznek.
| MŰANYAGMENTES PIACOZÁS
Talán a piacokon a legkivitelezhetőbb, hogy műanyag dobozos tárolók helyett, vigyünk sajátot, akárcsak nejlon zacskó helyett vászontáskákat, hálós zsákokban pedig könnyen lemérik az árut. Több piacon is már arra ösztönzik az árusokat, vásárlókat, hogy műanyagmentesek legyenek.
| AHOL SOKAN VÁSÁROLNAK
Azért ezen a nyomvonalon elindulni sosem lehet téves. Ha elsőként mentek egy piacra és a kínálat hasonló, akkor érdemes ott vásárolni, ahol a legtöbben vannak. A tapasztaltak mutatják az irányt. De ezzel ellentétesen én érdeklődően nézem azokat is, ahol senki sincs, hátha újak vagy különlegesebb dolgokat kínálnak.
A jelenlegi kedvenc piacaim most az Élesztő házban vasárnapként és a Római parti piac és a szezonális Vegan Sunday Market.
Ha pedig kíváncsiak vagytok még több piacos és tudatos életmóddal kapcsolatos témára, akkor a lent linkelt felületeken még több hasonlót találtok.
Nézz be a Tudatos életbe! csoportba, ahol egymással osztjuk meg felfedezéseinket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: